W dniu dzisiejszym rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja pt.: "Lublin 2010. Cztery oblicza przyszłości miasta" zorganizowana przez Urząd Miasta Lublin, Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów w Centrum Kultury w Lublinie.
Naukowcy z całego świata: Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Tajlandii, Ukrainy, Białorusi, eksperci z Polski wraz z lubelskim środowiskiem naukowym będą debatować nad przyszłością i rozwojem Lublina. W konferencji bierze udział Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Zakład Szkolenia i Doradztwa Ekonomicznego Sp. z o.o. w Lublinie Małgorzata Orzeł.
Szereg znanych ekspertów podczas trwania sesji plenarnej przedstawi stale zmieniający się świat, zmiany, jakich doświadczają mieszkańcy wszystkich miast. Kolejne sesje tematyczne zostały podzielone według obszarów rozwojowych wskazanych w Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, czyli otwartość, przyjazność, przedsiębiorczość, akademickość.
Sesje zostały podzielone tak, aby podkreślić znaczenie elementów infrastrukturalnych, a także elementów społecznych wpływających na Lublin i współczesne miasta. Efektem wysiłków będzie recenzowana monografia, która będzie upowszechniać tematy związane z rozwojem miast.
Cztery Obszary Rozwojowe:
OTWARTOŚĆ w tym obszarze poruszane będą tematy szeroko pojętej otwartości komunikacyjnej i kulturowej miasta, rozwoju relacji zewnętrznych, wzmacniania procesu budowania więzi regionalnych i metropolitalnych miasta;
PRZYJAZNOŚĆ ten obszar pozwoli uchwycić zależności pomiędzy kształtowaniem kultury przestrzeni, kultury czasu wolnego, podnoszeniem jakości działań edukacyjnych i partycypacyjnych, wpływających na zwiększenie komfortu życia mieszkańców;
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ eksploracja tego obszaru pozwoli na odnalezienie odpowiedzi jak wspierać i budować kulturę przedsiębiorczości w mieście, jaki wpływ na rozwój miasta maja procesy reindustrializacji, inwestycje zagraniczne, jak budować lokalną gospodarkę;
AKADEMICKOŚĆ w tym punkcie zostanie poruszony temat procesu umiędzynarodowienia uczelni, symbiozy uniwersytetów z szeroko rozumianym otoczeniem, elementów stanowiących o istocie miasta uniwersyteckiego, procesów przyciągania i zatrzymywania talentów w Lublinie.