Na Lubelszczyźnie realizowany jest innowacyjny w skali całego kraju, projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który po raz pierwszy obejmuje kompleksowym wsparciem młodzież opuszczającą placówki opiekuńczo wychowawcze lub rodziny zastępcze.
Innowacyjność zaplanowanych działań polega na opracowaniu nowatorskiego modelu współpracy publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy z przedsiębiorstwami. Takiego modelu obejmującego spójny system działań, pozwalający młodym ludziom opuszczającym placówki nie tylko kompleksowo przygotować się do wejścia na rynek pracy, ale przede wszystkim przygotuje ich do samodzielnego funkcjonowania poza placówką.
W celu realizacji projektu powołano partnerstwo trzech podmiotów: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Zakładu Szkolenia i Doradztwa ekonomicznego Sp. z o.o. w Lublinie , Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku i Stowarzyszenia Międzynarodowego Centrum Partnerstwa Partners Network w Krakowie. Jedną z form udzielanego wychowankom wsparcia jest pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych w ramach Mieszkanie dla Feniksa. To jeden z produktów projektu o innowacyjnym charakterze zaoferowany w czasach, kiedy mieszkanie jest marzeniem wielu młodych osób. Młodzież, pod czujnym okiem Mentorów Usamodzielnienia oraz Opiekunów Biznesowych uczy się prowadzić własne gospodarstwo domowe, poznając uroki samodzielnego lecz odpowiedzialnego życia.
Nie wszyscy byli przekonani do udziału w projekcie, jednak Ci którzy podjęli wezwanie tak dziś opisują swoje pierwsze wrażenia. (..) Jeszcze parę miesięcy temu takie mieszkanie było dla mnie marzeniem. A teraz dzięki projektowi, w którym uczestniczę został mi stworzony świat intymności i samodzielności mówi Patrycja uczestniczka projektu
PI Odrodzenie Feniksa. Takich osób w Kraśniku jak Patrycja jest jeszcze dziewięć. Wszyscy zgodnie twierdzą, że projekt stworzył im nowy świat, dał szansę na samodzielne życie. Jak mówi Patrycja; - nie jest łatwo wziąć swoje sprawy w swoje ręce . Ale dzisiaj jestem przekonana, że podjęłam dobrą decyzje decydując się na samodzielność().
Jej mieszkanie jest obiektem marzeń każdego, kto przekroczy próg tego sympatycznego miejsca - twierdzi Krzysztof Mentor Pauliny. Wszędzie mam blisko raduje się Patrycja. Osiedlowy sklep, apteka, bank, klimatyczny las obok i powiatowe centrum pomocy rodzinie są dosłownie w zasięgu wzroku. Do wymiany piecyka gazowego sama wezwałam gazownika. Sąsiedzi to w zasadzie starsze osoby ale szalenie serdeczne. W moim mieszkaniu spotykam się niemal codziennie z przyjaciółmi. Piekę ciasto, gdyż jestem cukiernikiem i parzę wyśmienitą kawę. Mam też cudowne warunki do nauki i wypoczynku - kontynuuje Patrycja.
Patrycja ma też swoje plany. Nauka na pierwszym miejscu. Ale pragnie też pracować
i zarabiać. Dużo pieniędzy. Liczy na dalsze wsparcie mentora usamodzielnienia i opiekuna biznesowego. Poważnie traktuje swój rozwój osobisty i zdobycie wielu nowych kompetencji, których od młodych ludzi wymaga współczesny świat. Chce być mocna. Sama szuka pracy, gdyż wie, że projekt to taki trening z wchodzenia w dorosłość, i że ten czas szybko minie. Musi więc perfekcyjnie wykorzystać go z pożytkiem dla siebie. Żegnamy się po trzech godzinach wspólnych rozmów. Jeszcze pochwała ciasta bananowego no i kawy, którą nazwaliśmy Parzona dla Feniksa. Za kilkanaście miesięcy będę już musiała być bardzo samodzielna na pożegnanie z uśmiechem oświadczyła Patrycja.
Ponieważ to dopiero początek drogi, trzymamy kciuki za naszych wychowanków, kibicujemy im, jesteśmy przekonani , że IM SIĘ POWIEDZIE.
Naszymi doświadczenia chętnie dzielimy się za pomocą Facebooka, stronach internetowych , jak i osobiście w kontaktach bezpośrednich. Opowiemy o nich zarówno na otwartych panelach jak i uniwersyteckich seminariach, będziemy również w prasie.
Zespół Projektowy